“VMRO-DPMNE nuk preferohen nga Perëndimi”, Sinani: Shkak lidhjet ruse dhe serbe (VIDEO)

ina-online
ina-online

24/02/2024

Profesori Arsim Sinani ishte këtë të shtunë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Ai bëri një pasqyrim të shkurtër të situatës politike në RMV ku theksoi mes të tjerave se duket se VMRO-DPMNE nuk do ta kenë më të lehtë marrjen e pushtetit pasi kanë orientime të cilat sipas tij nuk janë të pëlqyeshme nga perëndimi.

“Partitë politike maqedonase ta harrojnë se do të kenë partnerë koalicioni, parti shqip[tare të cilat vetëm do të kënaqin egot personali të një grupi të vogël njerëzish dhe nga ana tjetër shqiptarët do ti sundojnë. Lidhja socialdemokrate e Maqedonisë ka probleme të brendshme organizative dhe kjo tregon për një rënie të saj dhe tani i duhet pak nacionalizëm për të mbetur në pushtet.

Unë dëshiroj t’ju përkujtoj se presidenti aktual i Maqedonisë i cili erdhi si rezultat i ndihmës së Bashkimit Demokratik për Integrim dhe partive opozitare shqiptare, do të dëshirojë të marrë një mandat, por një president maqedonas pa shqiptarët brenda është e dëmshme. Nga ana tjetër, VMRO-DPMNE nuk po e merr veten. Ka një orientim i cili nuk është i pëlqyer nga perëndimi. Kam përshtypjen se kjo do të ketë probleme serioze të për të ardhur në pushte, pavarësisht se duket sikur ka një avantazh të lehtë”,-tha Sinani./Euronews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

INFO

NA NDIQ