VMRO-DPMNE: Përmes amendamenteve do të kërkojmë rritjen e pagave ne sektorin publik

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

VMRO-DPMNE ka paralajmëruar se do të ketë ndërhyrje në amendament për Ligjin e pagës minimale për të mos lejuar balancimin apo barazimin e pagave dhe demotivimin e punëtorëve të cilët kanë përgjegjësi më të mëdha pune dhe vështirësia të punës.

Grupi parlamentar nga VMRO-DPMNE kanë theksuar se do të kërkojnë harmonizimin Marrëveshjeve Kolektive me pagën e re minimale prej 18 mijë denarë.

Kërkojmë që shumica parlamentare të dalë në ndihmë për kërkesat dhe pagat e punonjësve në kulturës, mësuesve, punonjësve të shëndetësisë, por edhe të gjithë punonjësve të tjerë në sektorin publik të rriten në raport me pagën e re minimale.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ