VMRO-DPMNE propozon 90 deputetë dhe një njësi zgjedhore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/01/2022

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski theksoi për emisionin “360 gradë” në Alsat” se mbështet propozimin për një njësi zgjedhore në Maqedoninë e Veriut, e cila do të nxirrte 90 deputetë.

“Ekskluzivisht për emisionin tuaj, ndoshta po mendojmë të propozojmë një koncept që e vlerësojmë nëse një pjesë e partive në parlament janë vërtet të sinqerta dhe mund ta pranojnë, dhe nga ana tjetër mendoj se qytetarët do ta mirëpresin dhe kjo është reduktimi i numri i deputetëve. Sepse ndoshta 120 deputetë janë shumë, le të themi 90 janë në modelin slloven dhe një zonë zgjedhore”, theksoi Mickoski.

Mickoski shtoi se sipas Kushtetutës numri tani varion nga 120 deri në 140 deputetë.

“Këtu duhet të ndërhyjmë, ta zvogëlojmë në 90. Vlerësojmë që ndoshta ky sistem siç është nga 120 është shumë i madh. Shpenzimet janë shumë të larta, fuqia e akumuluar është shumë e madhe, le t’i ulim të gjitha në 90. Le ta zvogëlojmë numrin e deputetëve të privilegjuar”, tha Mickoski.

Ai theksoi se VMRO-DPMNE do të mbështesë propozimin e partive më të vogla politike për një zonë zgjedhore. “Tani nëse dikush thotë se një zonë është një zonë zgjedhore dhe se shumica e qytetarëve duan një zonë, ne kemi thënë se jemi të gatshëm ta pranojmë”, sqaroi Mickoski.

Mickoski tha ta vendosim atë zgjidhje në tavolinë në Kuvend. “Të zvogëlojmë numrin e deputetëve, nëse një Slloveni evropiane mund t’i ketë 90, dhe ata janë shumë më të pasur, pse një Maqedoni ta ketë atë luks dhe të ketë 120 deputetë. Të kemi 90 deputetë”, tha Mickoski. (INA)

TË FUNDIT
21 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
6 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
22 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup (FOTO)
10 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
1 ditë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ