VMRO-DPMNE propozon rritjen e pensioneve për 20 përqind

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së ka dorëzuar sot në Kuvend projektligjin për ndryshimin e Ligjit për sigurim pensional dhe invalidor, në procedurë të shkurtuar, informoi koordinatori i grupit parlamentar, Nikolla Micevski.

Siç tha ai, ky projektligj parasheh rritje të pensioneve për 20%, nga prilli 2022, në mënyrë që me rritjen e pagës minimale, të ardhurat e pensionistëve të rriten në përputhje me rrethanat.

“Duke pasur parasysh shfaqjen e rritjes së çmimeve të disa produkteve dhe energjisë elektrike që janë jetike për pensionistët si nevojë për përmirësimin e standardit të jetesës, mendojmë se duhet të sigurohet rritja e pensionit të pleqërisë, si dhe të gjitha llojet e tjera të pensioneve”, tha Micevski.

Ai shtoi se zgjidhja e propozuar ligjore do të përmirësojë pozitën sociale të pensionistëve.

TË FUNDIT
58 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
2 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
2 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
2 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

24 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
19 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
24 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
18 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ