VMRO-DPMNE: Qeveria kompromiton mbikqyrjen e korridorit 8 dhe 10D

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Qeveria kompromiton mbikqyrjen e ndërtimit të Korridorit 8 dhe 10D – akuzojnë nga VMRO-DPMNE, raporton KlanM.

Sipas tyre, e gjithë procedura për zgjedhjen e mbikqyrësit, ka indikacione për krijimin e kushteve për Konzorciumin IRD, pjesë e së cilës është EPTISA, e cila me vendim të Qeverisë kanë punuar në mënyrë të jashtëzakonshme, për ELEKTRA SOLUTION që fiton licensën gjatë thirrjes publike dhe EVRO KONSALTING i Branimir Dimitrijeviqit i implikuar në skemën kriminale ndërkombëtare, që kërkohet nga autoritetet e Armenisë.

BOJAN STOJANOSKI – DEPUTET I VMRO-DPMNE-së

“Kovaçevski dhe Grubi jo vetëm që kanë ndarë mbikqyrjen për IRD, por me tenderin është definuar se mbikqyrësi do të jetë edhe këshilltar juridik për transaksione dhe me këtë IRD ka fituar mundësi ekskluzive ta përpilojë marrëveshjen midis Qeverisë dhe BEHTEL ENKA, të cilën Qeveria duhet vetëm ta miratojë. Qeveria ka bërë tender të tillë që mbikqyrësit të ardhshëm i ka dhënë mundësi ta përpilojë marrëveshjen që ajo do ta nënshkruajë me realizuesin, të cilin pikërisht ajo mbikqyrje duhet ta kontrollojë”

VMRO-DPMNE, sic njofton KlanM, bën thirrje që Prokuroria Publike të mos presë dhe të nis hetime, për shkak se, sic thonë nga opozita Qeveria është duke kompromituar ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10D, duke turpëruar firmat me përvoja dekadëshe dhe duke cënuar para botës imazhin e Maqedonisë.

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
6 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
9 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
14 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

18 orë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
18 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
18 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
6 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
18 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
16 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ