VMRO-DPMNE: Rritja e pensioneve që e ofron qeveria nuk mbulon shpenzimet e një dite

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2022

VMRO-DPMNE kërkon rritjen e pensioneve për 20% duke thënë se rritja e pensioneve që i ofron qeveria nuk mbulojnë shpenzimet e një dite.

“Derisa pensionet në Serbi rriten për 170 euro, kursen në Slloveni për 150 euro, qeveria e Kovaçevskit lavdërohet me ndihmë prej 1.000 denarë për pensionet”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Ata shtojnë se qeveria LSDM-BDI e cila hoqi modelin e përllogaritjes së pensioneve sipas pagës mesatare për tre vjet e gjysmë, siç thonë nga VMRO-DPMNE, vidhnin pensionet e pensionistëve dhe tani kthejnë të njëjtin model.

“Lavdërohen se rrisin pensionet, ndërsa më herët ua morën dhjetëra mijëra denarë pensionistëve. Rritja që tani po e japin nuk është as gjysma nga rritja e inflacionit që e ka Maqedonia. VMRO-DPMNE kërkon rritje të pensioneve për 20%, ndërsa qeveria LSDM-BDI refuzoi”, thonë nga kjo parti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ