VMRO-DPMNE takon ASH-në, kërkojnë ndryshim në Kodin Zgjedhor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Grupi i deputetëve nga VMRO-DPMNE dhe Aleanca për Shqiptarë zhvilluan takim ku u bisedua për ndryshimet në Kodin Zgjedhor nga ku dolën me qëndrim se ndryshimet duhet të hyjnë në procedurë kuvendore.

“Sot e përfundojmë serinë e takimeve me grupet më të vogla të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe para pak kohe sapo përfundoi takimi me koordinatorët e grupit të të deputetëve të Aleancës për Shqiptarët me të cilët gjithsesi biseduam për Kodin Zgjedhor. Nga ky takim mund t’ju njoftoj se, siç ishte përmbajtja e përbashkët i të gjitha takimeve të kaluara këtë javë edhe Aleanca për Shqiptarët pajtohet se Kodi Zgjedhor duhet përfundimisht të hyjë në procedurë”, tha deputetja Dafina Stojanovska nga VMRO-DPMNE.

Sipas saj të gjithë janë për debat publik në Kuvend lidhur me këtë çështje ku do të shqyrtohen qendrimet dhe kërkesat individuale.

Ndryshe nga VMRO-DPMNE vazhdojnë të bëjnë thirrje deri tek kryetari Talat Xhaferi që ky propozim ligj të hyjë në procedure.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

xavi cavi

Xavi nuk përmbahet për humbjen në El Clasico: Është e vetmja gjë që kërkova para ndeshjes

Sali Berisha

Berisha, për “RAI 3”: Nuk akuzohem për korrupsion, jam nën hetim për arsye politike

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale, në mesnatë heshtja zgjedhore

zgjedhje maqedoni

Diaspora nesër voton, ja sa janë paraqitur edhe pse atje ditë pune

INFO

NA NDIQ