VMRO-DPMNE: Të gjitha çmimet e produkteve janë rritur, në vend sot kemi varfëri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

VMRO-DPMNE akuzoi se në Maqedoni për shkak të paaftësisë së LSDM-së kemi stagflacion real, inflacioni është në enorme 6.7%, ndërsa prodhimi është në rënie.

“Vetëm në 48 ditët e para, qeveria ka bërë një deficit buxhetor prej 164 milionë eurosh, që është 30% e deficitit të parashikuar për gjithë vitin. Kjo do të inicojë ribalancim dhe një huamarrje të re, e cila do të duhet të shlyhet nga fëmijët që ende nuk janë lindur. Me një fjalë nuk ka asnjë produkt çmimi i të cilit nuk është rritur në mënyrë dramatike.

Çmimet po rriten, po ashtu edhe kostot e jetesës dhe qeveria refuzon të rrisë pagat, madje paga minimale që është rritur është një lloj nivelizimi, sepse inflacioni ka ngrënë prej kohësh pagën minimale.

Në Maqedoni sot kemi varfëri. 500.000 njerëz jetojnë me 150 denarë në ditë”, thuhet e deklaratën e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ