VMRO-DPMNE: Zgjedhje të shpejta pa qeveri teknike, ofertë për një njësi zgjedhore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Nga VMRO-DPMNE-ja sot përmes një komunikate sërish kanë reaguar duke kërkuar zgjedhje të shpejta parlamentare, pa qeveri teknike. Nga ky subjekt politik thonë se pranojnë që zgjedhjet e ardhshme të mbahen me ndryshime në Kodin Zgjedhorë, respektivisht që zgjedhjet e ardhshme të mbahen me një njësi zgjedhore.

“Zgjedhje të shpejta pa qeveri teknike, për partitë e vogla ofertë për një njësi zgjedhore. PLD, RDM dhe DS të mos fshihen pas interesave kriminale, por ja një ofertë për një njësi. Këtu është një ofertë për të lënë qeverinë dhe për të pranuar zgjedhjet. E vetmja gjë e rëndësishme për vendin është dalja nga 4 krizat në të cilat e futën LSDM dhe BDI, ndërsa të njëjtit nuk janë zgjidhje për këto kriza. Nëse qeveria teknike është pengesë për LSDM-në apo BDI-në, VMRO-DPMNE është e gatshme të flasë për ndryshime në Kodin Zgjedhor, por edhe për partitë më të vogla që si mosmarrëveshje me LSDM-në dhe BDI-në e kanë theksuar problemin e një njësie zgjedhore. VMRO-DPMNE është e gatshme të diskutojë për këto çështje, nëse garanton zgjedhje të parakohshme, të cilat do të jenë zgjidhje për problemet dhe krizat”, thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

INFO

NA NDIQ