VMRO-DPMNE:Kovaçevski pse po i frikësohet zgjedhjeve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2022

VMRO-DPMNE gëzon besimin më të madh te qytetarët, prandaj administratori i qeverisë së udhëhequr nga BDI, Kovaçevski, po ikën nga zgjedhjet, thuhet në komunikatën e kësaj partie.

“Sipas sondazheve, VMRO-DPMNE prin me 22,5% para LSDM-së me 17,9%. Besimi i qytetarëve në VMRO-DPMNE është vazhdimisht në rritje, ndërsa për LSDM-në është në rënie. Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka mbështetjen më të madhe te qytetarët në krahasim me të gjithë politikanët në Maqedoni. Kryetari i VMRO DPMNE Mickoski gëzon besimin e 17,7% të qytetarëve, për dallim nga Dimitar Kovaçevski të cilin e përkrahin vetëm 5,5%. Kovaçevski i di sondazhet dhe tendencat e opinionit, se mbështetja për LSDM-në është në rënie të vazhdueshme dhe për këtë arsye po ikën nga zgjedhjet”, thekson VMRO.

Më tej nënvizohet se Kovaçevski nuk ka legjitimitet, e as LSDM-ja, kështu që një orë më parë duhet të ketë zgjedhje të reja të parakohshme parlamentare.

Në këtë drejtim, VMRO-DPMNE javën e ardhshme do t’i propozojë Kuvendit ndryshime në Kodin Zgjedhor, që do të nënkuptojë heqjen e qeverisë teknike para zgjedhjeve, në mënyrë që të shkurtohen afatet dhe të mund të shkohet në zgjedhje sa më shpejt, sa më shpejt që të jetë e mundur, nga 45 deri në 60 ditë siç është përcaktuar me Kushtetutë. ” Njëkohësisht, VMRO DPMNE është e gatshme të diskutojë kërkesën për një zonë zgjedhore”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ