VMRO-DPMNEparashtroi 400 amendamente kundër shkarkimit të Fadil Zendelit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Kuvendi sot duhet ta mbajë seancën e 64-të kuvendare ku për rend dite është Propozim-vendimi për shkarkimin e anëtarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, Fadil Besa nga Lëvizja Besa që u parashtrua nga deputetët Talat Xhaferi, Jovan Mitreski, Goran Misovski, Dime Vellkovski, Snezhana Kalleska Vançeva, Darko Kaevski, Daniella Nikollova, Bobi Mojsoski, Panço Minov, Marija Georgievska dhe Zhaklina Lazarevska.

Partia opozitare OBRM-PDUKM ka propozuar 400 amendamente dhe dhjetëra amendamente të tjera po ashtu janë parashtruar kundër shkarkimit të anëtarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, Fadil Zendeli.

Nga VMRO-DPMNE thonë se Xhaferi i ka njoftuar se amendamentet do t’i heq për shkak se nuk është respektuar procedura gjatë parashtrimit.

“Xhaferi gojarisht na tha se amendamentet nuk janë parashtruar si duhet. Presim me letër të na njoftojë pse amendamentet do t’i kthejë për t’i dhënë përgjigje. Do të shohim si do të veprojmë, qeveria e polarizon kuvendin dhe me fuqi shkarkon Zendelin”, tha mes tjerash Micevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ