VMRO-ja thirrje Qeverisë: Urgjentisht të korrigjohet lista e produkteve me TVSH të rritur

Picture of INA
INA

06/10/2023

VMRO-ja i bëri thirrje qeverisë që urgjentisht të korrigjojë listën e produkteve me TVSH të rritur. Sipas opozitës, të gjitha produktet që janë pjesë e përdorimit të përditshëm duhet të kthehen në 5%. VMRO-ja akuzoi qeverinë e BDI-së dhe LSDM-së se me masa të këtilla po dëmton qytetarët dhe ekonominë. Kjo parti prezantoi një sërë produktesh ushqimore që i nënshtrohen TVSH-së edhe pse të njejta gjenden në listës e ngrirjes së çmimeve deri më 30 nëntor.

“Në listën e produkteve që nga sot do të kenë TVSH-në 10% në vend të 5% janë edhe produktet ushqimore, çmimet e të cilave janë ngrirë deri më 30 nëntor të këtij viti. I bëjmë thirrje qeverisë që sot të mbajë seancë urgjente dhe të korrigjoj listën dhe të gjitha produktet që janë pjesë e saj nga përditshmëria e qytetarëve t’i kthejë me një normë të TVSH prej 5%. Është më se e nevojshme që kjo qeveri të zëvendësohet sa më shpejt sepse paaftësinë e tyre po e paguajmë çdo ditë”, deklaroi Bojan Stojanovski, deputet i VMRO DPMNE-së. /Alsat.mk

TË FUNDIT
52 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
1 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
2 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
3 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
3 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
12 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së
9 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
3 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
12 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

INFO

NA NDIQ