VMRO: Java e dytë dhe nxënësit ende nuk kanë libra

INA
INA

11 Shtator, 2023

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE nëpërmjet një kumtese për media akuzon Qeverinë për mungesën e librave, duke thënë se pushteti ka “gjymtuar” tërë gjeneratat. Nga VMRO-DPMNE thonë se çdo vit me LSDM dhe BDI në pushtet nuk ka tekste edhe pas disa muajsh.

“Në vend që nxënësit të përdorin librat si material për të mësuar ato përdorin skripta, si ishte shembull vitin e kaluar. Gjërat bazë që qeveria duhet t’i sigurojë në arsim si tekstet shkollore dhe certifikatat e LSDM-së dhe BDI-së janë bërë luks”.

“Është e paqartë se çka bën qeveria gjatë gjithë vitit, disa vite me radhë, dhe se si dikur i mungonte koha kur duhet të ishin gati tekstet shkollore. Me LSDM dhe BDI arsimi po shembet dita-ditës, duhen ndryshime, gabimet dhe lëshimet që bëjnë janë katastrofike për Maqedoninë”, thonë nga VMRO-DPMNE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

064b94d4-8473-4ab5-a707-d9b312fc9ae2

Opozita shqiptare: Të gjithë njerëzit e Artan Grubit të përzier në biznesin e kazinove

oliver spasovski

Spasovski mohon se ka konflikt mbi kandidatin e LSDM-së për president: Për ne me rëndësi është Fronti Evropian

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Deri në fund të javës do të dorëzohen të gjitha librat

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

INFO

NA NDIQ