VMRO: Kartelet qeveritare përfitojnë në kurrizin e popullit

INA
INA

26/09/2023

“Paga reale po bie, standardi po ulet, kartelet e qeverisë po përfitojnë në kurrizin e popullit. Paga reale është më e ulët për 5%, dhe kështu Maqedonia ka statistikat më të këqija në rajon. Standardi po bëhet gjithnjë e më i ulët, populli po varfërohet vit pas viti, ajo që para disa vitesh është blerë për 500 denarë, tash nuk mund të bëhet as me 1000 denarë”, tha OBRM-PDUKM.

“Absurdi është edhe më i madh që produktet bujqësore që blihen nga fermerët me çmime jashtëzakonisht të ulëta në tregje përfundojnë disa herë më të shtrenjta. Në vend të fermerëve, paratë përfundojnë tek kompanitë e afërta me qeverinë, rishitës që janë më shumë të lidhur me kartele sesa me biznesmenë.

Qeveria nuk dëshiron të zgjidhë problemet. Qeveria i krijon problemet. Duhen ndryshime”, thuhet në deklaratën e OBRM-PDUKM-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

shqipnje me yll

Sot, dita e flamurit “me yll”: cili është “Nëntori i Dytë” komunist me skenar nga Kadare?

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

parada tirane

Kush është personi që imitoi Skënderbeun në Paradën e 111 vjetorit të Pavarësisë? (VIDEO)

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

INFO

NA NDIQ