VMRO kundër masës për TVSH-në! Stojanovski: Kovaçevski ofendon inteligjencën e popullit

INA
INA

09/10/2023

Ndërkohë nga VMRO-DPMNE nuk pajtohen me masat e sjella nga Qeveria. Deputeti i kësaj partie Bojan Stojanovski përmendë disa produkte të cilat shfrytëzohen në përditshmëri nga qytetarët e për të cilat konsideron se nuk janë luksoze. Sa i përket arsyetimit të Kovaçevskit se tatimi prej 10% është preferenciale në krahasim me atë 18% normës bazë, Stojanovski thotë se kjo është ofendim i intelligences së popullit. Qëllimi i pushtetit siç thotë ai, është që përmes këtyre tatimeve, paratë të ndahen për firmat e afërta me pushtetin.

“Qeveria e udhëhequr nga BDI dhe LSDM nuk ka për qëllim të heqë dorë nga rritja e TVSH-së për mijëra produkte ushqimore. Për rikujtim, ministrat para pothuajse 2 javë vendosën dyfish të rritin tatimin për kaçkavallin, xhizën, panxharin, ajvarin djegës, feferonat, akulloren, çajin e shumë produkte nga përditshmëria e çdonjerit prej nesh. A këto janë ato produkte luksoze? Kryeministri ofendon qytetarët duke u thënë se përhapin panikë, në vend se të gëzohen se tatimi ka qenë me 10% preferenciale e jo 18%. Çfarë ofendimi për intelegjencën e popullit”, tha Bojan Stojanovski – Deputet i VMRO-DPMNE-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ