VMRO mbështet rritjen e pagës minimale, paralajmëron amendamente për marrëveshjet kolektive

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

VMRO-DPMNE do të mbështesë njëzëri rritjen e pagës minimale në Parlament, por në të njëjtën kohë do të ndërhyjë në ligj dhe do të kërkojmë respektim të vazhdueshëm të marrëveshjeve kolektive dhe koeficientëve të kompleksitetit të vendeve të punës, kur bëhet fjalë për pagat, thonë nga partia e Mickoskit, pas njoftimit nga shumica parlamentare se paga minimale është rritur nga 15.200 denarë në 18.000, informon PRESSonline.mk

“Të ketë për të gjithë, dhe të ketë më pak që qeveria e korruptuar të vjedhë. Presim një ribalancim të menjëhershëm të buxhetit dhe rritje të granteve për komunat nga Qeveria për respektimin e plotë të të drejtave të të gjithë të punësuarve në arsim, kopshte dhe administratë. Në të njëjtën kohë presim që LSDM përfundimisht të ndahet nga politikat e Zoran Zaevit dhe të përkrahë deklaratën e Gjorgji Dellçevit, që të paktën një herë të tregojë se interesohen realisht për interesat kombëtare maqedonase, e jo për krimin e klanit që udhëheq partia dhe qeveria nga mbrapa”, thuhet në komunizmin me shkrim me media të VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ