VMRO: Në Klinikën e Onkologjisë me qëllim janë lejuar keqpërdorimet

Picture of INA
INA

08/11/2023

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, ka vazhduar me akuza në drejtim të pushtetit në lidhje me skandalin në Klinikën e Onkologjisë. Nga kjo parti thonë se rasti “mishi i egër” e ka shkatërruar shëndetësinë në Maqedoni.

Nga OBRM-PDUKM thonë se me qëllim janë bërë lëshime në këtë institucion që dikush të pasurohet në shpinë të pacientëve me kancer.

“Së pari, sistemi KATO që është blerë në vitin 2016 është dashur të monitorojë konsumin dhe dozimin e barnave të shtrenjta. Por ky sistem u hodh nga përdorimi menjëherë pas ardhjes në pushtet të LSDM-së dhe BDI-së dhe u hodh në një dhomë shërbimi për të mbledhur pluhur për 7 vjet. Është logjike të dyshohet se është bërë që të mund të vidhet. Zgjidhja softuerike mundëson depërtim në kanalin e shpërndarjes së ilaçeve dhe daljen në departamente, dhe e njëjta nuk ishte aty që ilaçet më pas të përfundojë në tregun e zi”.

“Në të njëjtën kohë, në spitalin ditor nuk ka pasur mundësi të regjistrohet se cila infermiere çfarë ilaçi ka aplikuar tek pacienti, gjë që hap mundësinë e abuzimeve, shënimeve të pasakta të terapisë që kushtojnë mijëra euro. Të gjitha këto dhe shumë të tjera i përmban raporti i kontrollit financiar të Klinikës së Onkologjisë. Autoritetet shëndetësore këtë e dinin, por e lejuan”, thonë nga OBRM-PDUKM.

TË FUNDIT
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
6 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
10 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
12 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

6 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
20 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
14 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
14 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
19 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
14 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ