VMRO: Pendarovski ka mundur t’i pengojë ndryshimet në Kodin Penal

INA
INA

18/10/2023

Nga partia VMRO-DPMNE thonë se presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, ka mundur t’i pengojë ndryshimet në Kodin Penal. Nga partia opozitare maqedonase thonë se Pendarovski miratimin e ndryshimeve në Kodin Penal e ka bërë me urdhër të Kovaçevskit dhe Ahmetit.

“Pendarovski ka nënshkruar shprehimisht ndryshimet në KP, me urdhër të Kovaçevskit dhe Ahmetit, me qëllim që kriminelët nga pushteti të mos përgjigjen. Pendarovski ka mundur ta kthejë ndryshimet në rishqyrtim, por ka vendosur që verbërisht t’i zbatojë urdhrat e Kovaçevskit dhe Ahmetit”.

“Pendarovski me nënshkrimin e amendamenteve të Kodit Penal, fjalë për fjalë i ka shpëtuar të gjithë zyrtarët nga LSDM dhe BDI që kanë keqpërdorur pozitën dhe autoritetin zyrtar në periudhën e kaluar”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Sipas tyre, fajtor i drejtpërdrejtë për kaosin në vend dhe për degradimin e ligjit është presidenti Pendarovski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

leonardi naimi

“Ti rri këtu”, vëllai i Liridonës tregon si ua fshehu Naimi skenarin e vërtetë të vrasjes

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

INFO

NA NDIQ