VMRO-DPMNE: Pendarovski veproi sikur të ishte anëtar i komisionit historik, por nga ana bullgare

INA
INA

11/03/2024

Nuk ka njeri që nuk e ka dëgjuar deklaratën e turpshme të Stevo Pendarovskit se Goce Dellçev është deklaruar bullgar. E bëri vetë, pa u konsultuar me ekspertë dhe historianë. Duke u shtirur si autoritet i madh, Pendarovski mendjemprehtë dhe mendjemprehtë i dëmtoi pozitat maqedonase. Deklarata e tij u përhap gjerësisht në Sofje, veçanërisht në qarqet negative dhe u përdor si argument, thonë nga VMRO-DPMNE.

“Pendarovski veproi sikur të ishte anëtar i komisionit historik, por nga ana bullgare. Deklarata e tij shkatërruese shkaktoi një dëm të paparë. Kjo deklaratë, me të cilën Pendarovski merr të drejtën t’ia atribuojë origjinën etnike bullgare Goce Dellçevit, nuk dallon aspak nga qëndrimet e eurodeputetit bullgar Andrej Kovaçev. Ky njeri, i cili konsiderohet si një nga mohuesit më të mëdhenj të identitetit maqedonas, i dha mbështetje politike Stevo Pendarovskit në vitin 2019 (sipas rrëfimit personal të Pendarovskit).

A e bëri Pendarovski për ta falënderuar Kovaçevin për mbështetjen e tij politike këtë deklaratë të dëmshme se Goce Dellçev është bullgar?

A e ka marrë Pendarovski këtë qëndrim për Goce Dellçevin duke kontaktuar me Andrej Kovaçevin? A e di Pendarovski se kjo deklaratë është një nga gabimet e shumta strategjike të tij”, thuhet në deklaratën e VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet

Mexhiti: 10.000 euro për secilin individ, do të shpërndajmë 49% të aksioneve të ndërmarrjeve shtetërore

ministria-e-kultures-

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

INFO

NA NDIQ