VMRO: Prokuroria të reagojë për dhunën në M-NAV

INA
INA

05/01/2024

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE kërkon nga Prokuroria që të ngrejë aktakuzë pas ndërhyrjes dhe sulmit fizik ndaj punonjësve të kontrollit ajror.

Nga VMRO-DPMNE thonë se pasi zyrtarët e BDI-së dhe LSDM-së kanë hasur në rezistencë nga punëtorët e M-NAV-së, për shkak të punësimit të kuadrove partiake dhe të pakualifikuar, me konkurse të montuara për punësim, kanë kaluar në presion dhe dhunë, vetëm për të hyrë njerëzit e tyre partiakë.

“Së pari kanë tentuar të thërrasin për bisedë kreun e Sindikatës në MPB, me pretekstin e gjoja kërcënimeve ndaj drejtorit të M-NAV-së, duke përdorur presione klasike. Në të njëjtën kohë, kur autoritetet panë se ky presion vetëm bashkoi punonjësit e këtij institucioni, ku rreth 30 punonjës kërcënuan me dorëheqje, filluan një operacion të ri të errët, ku përfshiheshin ushtarë partiakë dhe sulme të drejtpërdrejta fizike. Për çfarë qeverisje e kemi fjalën, kur një ushtri partiake mund të hyjë lirisht në një nga institucionet më të mbrojtura në Maqedoni dhe të kryejë sulme fizike ndaj kontrollorëve të trafikut ajror, vetëm pse ata u ngritën për të drejtat e tyre dhe për institucionin në të cilin ata profesionalisht janë duke punuar”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Ata shtojnë se “pas këtij skandali, deri më tani është dashur të ketë të paktën disa dorëheqje, nga drejtori i M-NAV-së, te ministri Boçvarski, e deri te kryeministri pa zë”.

“Në zgjedhjet e ardhshme qytetarët do të shprehin mendimin e tyre për të gjitha, për këtë nuk kemi asnjë dyshim. Nuk ka qenë kurrë më keq! Është e rëndësishme t’i mposhtim ata!”, thonë nga VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ