Von der Leyen me porosi nga Shkupi: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme, zgjedhja është e juaja

INA
INA

30/10/2023

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen derisa komentoi çështjen e ndryshimeve kushtetuese theksoi se Republika e Maqedonisë së Veriut është shtet sovran që vet i bën zgjidhjet dhe se zgjidhja është e jona.

Megjithatë ajo nënvizoi se të gjitha partitë do të bartin përgjegjësi për të ardhmen euroatlantike të vendit.

“Maqedonia e Veriut është shtet sovran që vet i bënë zgjidhjet. Zgjidhja është e juaja. Andaj shpresoj që të gjitha palët, të gjitha partitë do ta shfrytëzojnë këtë moment dhe do t’i mbështesin ndryshimet kushtetuese, sepse bëhet fjalë për të ardhmen e juaj, për zgjedhjen e juaj. Andaj mendoj se të gjitha partitë kanë përgjegjësi për të ardhmen e RMV-së. Ne duam që RMV-ja të bëhet anëtare e BE-së”, deklaroi Ursula von der Leyen.

“Unë shumë herë e kam thënë, ne kemi një shanse që nuk përsëritet më, andaj duhet t’i miratojmë ndryshimet kushtetuese. Tani është një dritare e hapur për anëtarësim në BE. Tani të gjitha vendet e BE-së janë për zgjerimin e BE-së. Ne si shtet kemi 40 për qind harmonizim të legjislaturës me atë të BE-së. Andaj vlerësoj se të gjithë duhet të marrim përgjegjësin në duart e tyre, sepse me këto gjëra nuk luhet, nuk luhet me fatin e qytetareve dhe me fatin e vendit”, tha Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

kovacevski

Kovaçevski i bindur se përsëri do të jetë kryeministër

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Talat Xhaferi3

BDI do ta propozojë Talat Xhaferin për kryeministër

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

INFO

NA NDIQ