Von der Leyen: Valët goditëse të agresionit të Putinit kanë arritur në Ballkanin Perëndimor

INA
INA

31 Maj, 2023

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, u është drejtuar pjesëmarrësve në Forumin e Sigurisë që po mbahet në Bratisllavë të Sllovakisë.

Në krye ajo ka përmendur luftën që po zhvillohet në Ukrainë si një çështje për të cilën duhet qenë të vetëdijshëm derisa ka folur edhe për procesin e zgjerimit.

“Përfundimisht e dimë që nuk mjafton vetëm për të pritur vetëm për miqtë tanë jashtë Unionit që të lëvizin në drejtimin tonë. Nuk mjafton vetëm të thuhet se dera është hapur. Duhet që ta marrim përgjegjësinë për t’i sjellë vendet aspiruese më afër nesh”, është shprehur Von der Leyen.Presidentja Von der Leyen ka folur edhe për ndikimin e Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

“Valët goditëse të dërguara nga lufta dhe agresioni i Putinit kanë arritur në gjashtë partnerët tanë në Ballkanin Perëndimor. Por që kjo neve vetëm na ka sjellë më pranë”.Ajo ka përmendur edhe ndihmën që ka bërë Bashkimi Evropian edhe në rrafshin ekonomik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ