Votimi i ministrive të reja – Shumica në ardhje s’i ka 80 vota!

Picture of INA
INA

03/06/2024

Shumica në ardhje akoma nuk i ka 80 votat e nevojshme për ndryshimin e Ligjit për punën dhe organizimin e organeve shtetërore.

VMRO-DPMNE-ja pret mbështetje, duke deklaruar se së shpejti pritet që propozim-ligji të arrijë në Kuvend, shkruan Alsat.

Si fillim duhet themeluar trupat punues të Kuvendit, mbi të gjitha Komisioni për sistem politik dhe Komisioni juridik-ligjvënës.

“Jemi afër fundit të zgjidhjes ligjore dhe ditëve në vijim presim të dorëzohet zyrtarisht. Me të njëjtin do t’i njoftojmë kolegët nga grupet e tjera parlamentare, mediat dhe opinionin. Presim të kemi mbështetje nga të gjithë për atë që do të cilësohet si produkt për të gjithë qytetarët në periudhën e ardhshme”, tha Nikolla Micevski, Deputet i VMRO-DPMNE-së.

VLEN vlerëson se mbështetje duhet të japin të gjithë deputetët pasi ndryshimet që duhet bërë janë të domosdoshme për funksionim efikas të organit ekzekutiv dhe administratës shtetërore.

“Besojmë se do të japin përkrahje edhe partitë opozitare, LSDM-ja dhe Fronti Evropian. Është në drejtim të funksionalitetit dhe planifikimeve për funksionim të ri në përputhje me planet programore. Ky është qëllimi dhe esenca dhe besojmë se do të kalojë në Kuvend”, u shpreh Halil Snopçe, Deputet i VLEN.

Fronti Evropian thotë se këto janë kërkesa të VMRO-DPMNE-së për t’i de-faktorizuar shqiptarët dhe për këtë arsye nuk do ta mbështesin zgjidhjen ligjore.

“Bëhet fjalë për një ligj për zhveshje të disa institucioneve që i shërben vetëm agjendës së VMRO-DPMNE-së dhe vazhdon zhveshja dhe defaktorizimi i kuadrove shqiptar jo legjitim që do të udhëheqin në dikasteret në një Qeveri jo legjitime”, theksoi Blerim Bexheti, Deputet i Frontit Evropian.

LSDM-ja është e rezervuar. Pa e parë propozim-ligjin nuk mund të flasin për mbështetje pa rezervë ose mos mbështetje pa arsye.

“Së pari duhet zgjidhja ligjore të arrijë në Kuvend. Mbështetje e padukshme ose mos mbështetje nuk mund të jepet. Duhet ta shohim çfarë shkruan në to, çfarë thuhet, cili është teksti dhe mbi bazën e këtyre parimeve do të sjellim vendim si parti dhe grup parlamentar nëse do t’i mbështesim ose jo” , tha Oliver Spasovski, Deputet i LSDM-së.

Në koordinimin e mbajtur tek kryetari i Kuvendit, Afrim Gashi kanë marrë pjesë përfaqësues nga të gjitha partitë politike në Kuvend. Në takim është biseduar për ndarjen e trupave punues dhe miratimin e ligjeve sistematike para propozimit për Qeverinë e re./ Alsat.mk

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
7 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

ME TE LEXUARA

18 orë
“Uragani KUQEZI”/ Mbi 50 mijë shqiptarë do jenë në ndeshjen e Kombëtares me Italinë në “Signal Iduna Park”
13 orë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
17 orë
MPB-ja shpalos detaje nga vrasja e dyfishtë në Kratovë
13 orë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

INFO

NA NDIQ