Thaçi, Zejdi dhe Hysni Ismaili nuk do votojnë për shkarkimin e ministrave të ASH-së, Bajrami i PDE do të votoj

ina-online
ina-online

08/02/2024

Kryetari i PDSh-së Menduh Thaçi ka deklaruar se ai nuk do të merr pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit ku pritet të votohet për shkarkimin e ministrave të ASH-së, Fatmir Mexhiti dhe Azir Aliu, për shkak qëndrimit të tyre pro kryetarit Arben Taravari, transmeton InfoShqip.

Siç mësojmë nuk do të jetë vetëm Thaçi ai i cili nuk do votojë për shkarkimin e ministrave, por edhe kryetari i Lëvizjes Populli Zejd Rexhepi si dhe deputeti Hysni Ismaili.

Sipas informacioneve që kemi ata kanë kushtëzuar votimin e tyre me sigurimin e disa funksioneve. Andaj, informacionet tona janë se Zejd Rexhepi është larguar nga vendi për në Turqi, ndërsa Ismaili për në Kinë.

Ndërsa, kryetari i Partisë Demokratike Evropiane, Arjanit Hoxha, ka bërë të ditur se deputeti i tyre, Bastri Bajrami, do të jetë nesër prezent në Kuvend dhe do të votojë shkarkimin e ministrave që mbështesin Taravarin në ASH dhe po ashtu do të votojë emërimin e ministrave të rinj të ASH-së që mbështesin Selën. Sipas kalkulimeve të fundit mungesa e tre deputetëve të lartëpërmendur si dhe mosvotimi i dy deputetëve të ASH-së përkrahës të Taravarit do të krijojnë problem se a do të realizohet plani i shkarkimeve. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ