Vrasësi në Hamburg ish-anëtar i Dëshmitarëve të Jehovait

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Mars, 2023

Në sulmin me armë në një kishë të Dëshmitarëve të Jehovait, Hamburg bëhet fjalë për “një sulm amok”, sipas senatorit të Brendshëm të Hamburgut, Andy Grote (SPD). Grote e tha këtë para gazetarëve në Hamburg.

Autori i vrasjeve është po ashtu me të vdekurve si edhe një foshnje shtatëmuajshe e palindur. “Këtë sulm amok, një krim vrasës të këtij dimensioni, këtë e nuk e njihnim deri tani”, tha Grote në konferencën e shtypit me policinë dhe prokurorinë. Bëhet fjalë për një nga vrasjet më të rënda në Hamburg në kohët e fundit.

Vrasësi në kishën e Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg është një 35 vjeçar, ish-anëtar i Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg, Philipp F. Ai është larguar vetë nga ky komunitet me dëshirë para një viti e gjysmë, por me sa duket ndarja ka qenë me konflikte, bënë të ditur autoritetet e sigurisë në Hamburg.

Tronditje në Gjermani pas vrasjeve në HamburgMediat raportojnë për të paktën 8 të vdekur pas të shtënave në një kishë të “Dëshmitarëve të Jehovait” në në lagjen Altersdorf në Hamburg. Disa vetë janë plagosur rëndë.

Sipas policisë, mes të vdekurve mendohet të jetë edhe autori i krimit. Natën është gjetur në godinën e komunitetit të “Dëshmitarëve të Jehovait” një person i vdekur, i cili me gjasë mund të jetë autori i krimit, njoftojnë mediat duke iu referuar të dhënave policore. Sfondi i vrasjeve në Hamburg ende është i paqartë, por sipas të dhënave të qarqeve të sigurisë ngjarja kategorizohet si sulm amok. Policia bëri të ditur, se nuk bëhet fjalë për vrasës të tjerë dhe se autori i krimit ka qenë i vetëm. Por hetimet vazhdojnë, thuhet./DW

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Shërbimi rus i Sigurisë: Mijëra diplomatëve u janë hakuar telefonat

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

zelensky-1

Zelensky përsërit thirrjen për anëtarësim në NATO dhe BE

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

INFO

NA NDIQ