Vrasësja e fëmijës shtatëvjeçar shqiptar mbahet nën kujdestari

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Alice F. vrau me thikë një fëmijë shtatëvjeçar shqiptar në Bazel, në mars të vitit 2019, përderisa po kthehej nga shkolla në shtëpi. Në iluzionin e saj, ajo është e paaftë, por ende përbën një rrezik

Alice F. mbetet nën kujdestari. Në këtë përfundim erdhi Gjykata Federale zvicerane. Në mars të vitit 2019, zviceranja e moshuar vrau me thikë Iliasin 7-vjeçar teksa po kthehej nga shkolla në shtëpi. Gjykata penale e Basel-Stadt e kishte vlerësuar aktin si vrasje, por e kishte shpallur F. të pafajshme për shkak të çrregullimit të saj deluzionist. 78-vjeçarja u mbrojt pa sukses në të gjitha shkallët ndaj këtij vendimi dhe ndaj kujdestarisë së saj.
Gjykata Federale mbështet gjithashtu kompensimin dhe pagesat e kompensimit për familjen e viktimës të urdhëruara nga Gjykata e Apelit, në shumën totale 135 000 frangave zvicerane.

Gjykata Federale e hodhi poshtë ankesën e F. më 26 janar, sipas vendimit të botuar të mërkurën. F. hoqi dorë nga përfaqësimi ligjor dhe argumentoi, si në negociatat e mëparshme, se motivimi i saj për krimin ishte sjellje e pahijshme nga autoritetet ndaj saj dhe bashkëshortit të saj, i cili vdiq vite më parë. Në vendimin e saj, Gjykata e Lartë Federale thekson se procedimi ka të bëjë me vrasjen e Iliasit. Prandaj nuk ka ardhur as tek aplikimet në këtë drejtim.

Gjykata Federale nuk pranon një “situatë emergjente”, të cilën F. e pretendoi si shkak të veprës së përgjakshme. Bëhet fjalë për konkluzionin e gjykatës penale se ky deklarim ishte “dukshëm absurd”. Ekziston “një mospërputhje e dukshme në interesat ligjore në fjalë” midis çdo keqtrajtimi nga autoritetet dhe vrasjes së një fëmije. Përveç kësaj, nuk kishte asnjë rrezik akut dhe abstrakt për F. në momentin e krimit.

“Në arsyetimin e saj, ankuesi nuk merret fare ose vetëm pak me konsideratat e gjykatës më të ulët”, thotë ai. Edhe me një interpretim bujar, “ankesa laike” e tanishme nuk i plotëson kërkesat e justifikimit,shkruan “20Minuten”, transmeton portali Shtegu. Ashtu si gjykatat më të ulëta, Gjykata Federale lëshon gjithashtu një raport mjeko-psikiatrikë, i cili vërteton F. një çrregullim të vazhdueshëm deluzionist në formën e një deliranti. ngatërrestar. Kjo eliminon aftësinë e saj për të parë dhe kontrolluar dhe e bën të pamundur që ajo të “angazhohet në perspektivën e palës tjetër”. Raporti ishte “pa arbitraritet”. Ndryshe nga këndvështrimi i F., u shpjegua në mënyrë të kuptueshme se si dhe pse ajo ishte e sëmurë mendore.

Gjykata Federale gjithashtu mbështet vendimet e gjykatave më të ulëta në lidhje me kujdestarinë. Nga F. shkon “një rrezik i konsiderueshëm recidivizmi” për kërcënime dhe akte të mëtejshme dhune. Për shkak se suksesi i terapisë nuk ka gjasa dhe nuk ka vullnet për terapi, kujdestaria është “proporcionale e përgjithshme” në interes të interesit publik për sigurinë.

Ashtu si gjykatat më të ulëta, Gjykata Federale lëshoi ​​gjithashtu një raport mjeko-psikiatrik që vërtetonte F. për një çrregullim të vazhdueshëm delusional në formën e një kuverti deluzioni. Kjo eliminon aftësinë e saj për të parë dhe kontrolluar dhe e bën të pamundur që ajo të “angazhohet në perspektivën e palës tjetër”. Raporti ishte “pa arbitraritet”. Ndryshe nga këndvështrimi i F., u shpjegua në mënyrë të kuptueshme se si dhe pse ajo ishte e sëmurë mendore.

Kujdestaria është urdhëruar ndër të tjera sepse është akt katalog. Në përputhje me nenin 59 të Kodit Penal, masa do të rishikohet pas pesë vitesh. Paraburgimi mund të zgjatet për një kohë të pacaktuar nëse gjatë periudhës së trajtimit nuk arrihet asnjë kusht që do të justifikonte lirimin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ