Vrasja e babait dhe të birit nga MV në Zvicër: Fermeri zviceran dënohet me burgim të përjetshëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Mars, 2023

Për vrasjen në një mënyrë “të neveritshme dhe egoiste” të një djali dhe babain e tij, një bujk zviceran u shpall fajtor për vrasje

“Për kualifikimin e vrasjes ka gjithçka: mungesë skrupujsh, motiv urryes, përgatitje, gjakftohtësi dhe vetëkontroll”, sqaron kryetari i gjykatës. Të mërkurën, fermeri i akuzuar për vrasjen e një shtetasi maqedonas dhe babait të tij u shpall fajtor për vrasje. Ai u dënua me burgim të përjetshëm. Me fjalë të tjera, ai do të kalojë pesëmbëdhjetë vjet pas hekurave, duke marrë parasysh rreth 1000 ditë burgim të kryer tashmë, përpara se të mund të aplikojë për lirim me kusht. Familjarët e viktimave do të marrin si dëmshpërblim shuma që variojnë nga 30.000 deri në 100.000 franga, në një shumë totale prej 310.000 frangash.

Në fund, u ruajt versioni i transaksionit të automjeteve bujqësore që shkoi keq. Viktimat kishin paguar para fermerit për blerjen e tre traktorëve. Por i pandehuri nuk i kishte dhe nuk e kishte më as shumën e paguar nga blerësit. Ky i fundit ka shtypur shitësin e dyshuar i cili vendosi t’i joshte në një kurth, informon portali Shtegu. Dy skenarë ishin të mundshëm: ose pranuan t’i jepnin një zgjatje, ose duhej të eliminoheshin, kujton presidenti. Sa i përket vërejtjes së pretenduar në të pasmet e të dashurës së të pandehurit, nuk është shkas.

Përveç kësaj, fermeri i dërgoi mesazhe të dashurës së tij duke i shpjeguar se blerësit nuk kishin ardhur. Kështu u tha edhe familjarëve të viktimave dhe policisë. “Këto mesazhe janë dëshmi e vendosmërisë dhe mungesës së pendimit të të pandehurit”, tha gjykata. Madje i riu kishte krijuar një faturë false për të vërtetuar se nuk ishte ai që i kishte borxh familjes, por përkundrazi.

Në fund të leximit të aktgjykimit, Ministria Publike u shpreh e kënaqur që u ndoq nga gjykata, “edhe pse nuk mund të flasim për kënaqësi në këtë lloj biznesi”, nënvizon prokurori. Ai nuk ka në plan të apelojë. Në të kundërt, mbrojtja synon të apelojë. “Klienti im nuk ka shumë për të humbur”, thotë avokati.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

Daniel HOKANSON

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Jemi shumë të shqetësuar

florian bieber

Bieber: Vuçiq po e përdor Kosovën për të larguar vëmendjen nga protestat kundër tij

INFO

NA NDIQ