Vrasja e babait dhe të birit nga MV në Zvicër: Fermeri zviceran dënohet me burgim të përjetshëm

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Për vrasjen në një mënyrë “të neveritshme dhe egoiste” të një djali dhe babain e tij, një bujk zviceran u shpall fajtor për vrasje

“Për kualifikimin e vrasjes ka gjithçka: mungesë skrupujsh, motiv urryes, përgatitje, gjakftohtësi dhe vetëkontroll”, sqaron kryetari i gjykatës. Të mërkurën, fermeri i akuzuar për vrasjen e një shtetasi maqedonas dhe babait të tij u shpall fajtor për vrasje. Ai u dënua me burgim të përjetshëm. Me fjalë të tjera, ai do të kalojë pesëmbëdhjetë vjet pas hekurave, duke marrë parasysh rreth 1000 ditë burgim të kryer tashmë, përpara se të mund të aplikojë për lirim me kusht. Familjarët e viktimave do të marrin si dëmshpërblim shuma që variojnë nga 30.000 deri në 100.000 franga, në një shumë totale prej 310.000 frangash.

Në fund, u ruajt versioni i transaksionit të automjeteve bujqësore që shkoi keq. Viktimat kishin paguar para fermerit për blerjen e tre traktorëve. Por i pandehuri nuk i kishte dhe nuk e kishte më as shumën e paguar nga blerësit. Ky i fundit ka shtypur shitësin e dyshuar i cili vendosi t’i joshte në një kurth, informon portali Shtegu. Dy skenarë ishin të mundshëm: ose pranuan t’i jepnin një zgjatje, ose duhej të eliminoheshin, kujton presidenti. Sa i përket vërejtjes së pretenduar në të pasmet e të dashurës së të pandehurit, nuk është shkas.

Përveç kësaj, fermeri i dërgoi mesazhe të dashurës së tij duke i shpjeguar se blerësit nuk kishin ardhur. Kështu u tha edhe familjarëve të viktimave dhe policisë. “Këto mesazhe janë dëshmi e vendosmërisë dhe mungesës së pendimit të të pandehurit”, tha gjykata. Madje i riu kishte krijuar një faturë false për të vërtetuar se nuk ishte ai që i kishte borxh familjes, por përkundrazi.

Në fund të leximit të aktgjykimit, Ministria Publike u shpreh e kënaqur që u ndoq nga gjykata, “edhe pse nuk mund të flasim për kënaqësi në këtë lloj biznesi”, nënvizon prokurori. Ai nuk ka në plan të apelojë. Në të kundërt, mbrojtja synon të apelojë. “Klienti im nuk ka shumë për të humbur”, thotë avokati.

TË FUNDIT
26 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
4 orë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
8 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
10 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
4 orë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
24 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
1 ditë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

FB_IMG_1716729618278

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

INFO

NA NDIQ