Vrasja e dyfishtë në Shkup, ekspertët: Autorët kishin objektiva të qarta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Pas sekuestrimit të kamerave të sigurisë, Prokuoria ka vazhduar hetimet për vrasjen e dyfishtë që ndodhi dy ditë më parë në Shkup ku mbetën të vrarë dy persona dhe një tjetër mbeti I plagosur. Eksperti I sigurisë, Zllate Dimevski e quan vrasje mafioze dhe shumë profesionale ekzekutimin e dy të rinjëve. Ai thotë se që nga mënyra e futjes në lokal e deri tek ekzekutimi, vrasësisitë kanë pasur objektiva të qarta.

”Gjithmonë grupet kriminale mes veti i pastrojnë hesapet e tyre edhe këtu pikërisht ajo ndodhi… Ajo që ishte ndryshe nga përvojat që kemi pasur është se autorët kanë qenë me uniforma policore dhe kanë poseduar armë që jo gjithkush në Maqedoni mund ti ketë dhe me prezentimin si policë e kanë shfrytëzuar që më lehtë të futen në objekt. Siç shihet nga aksoni i tyre ata shumë më herët kanë ndjekur dhe monitruar situatën. Mënyra e ekzekutimit të tyre tregon për profesionalmin e autorëve të veprës” – tha Zllate Dimevski, ekspert sigurie.

Qytetarët sipas Dimovskit rrallë herë ndodh që të rrezikohen në këto larje hespaesh mes grupeve të krimit pasi edhe në vrajsen e fundit atentaorët kishin objketiva të qarta.

”Këto hesape siç e shohim pastrohen mes grupeve që janë të involvuar në grupe dhe i pengojnë veprimet e njëri-tjetrit. Pra nuk ka lidhje me qytetarët e thjeshtë, sepse ja rasti fundit ku nuk janë gjuajtur plumba të shumtë mirëpo vetëm ata që kanë qenë cak i tyre, duke ruajtur apo mos rrezikuar të tjerët që ishin prezent aty” – tha Zllate Dimevski, ekspert sigurie.

Opozitarja VMRO DPMNE edhe sot kërkoi zbardhjen e rastit dhe kërkoi dorëhqejen e ministrit të Brendshëm, Oliver Spasovski, të cilin e akuzuan se e ka kthyer vendin në parajsë të bandave. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
54 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
3 orë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
3 orë
‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
1 ditë
Të vjedhura në Itali, sekuestrohen 2 makina “G-Class” me vlerë rreth 300 mijë euro në Vlorë
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
21 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 ditë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
17 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
24 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
54 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

INFO

NA NDIQ