Vrasja e Liridonës, eksperti i sigurisë befason me deklaratën: Mund të jenë përfshirë dhe të afërm të tjerë të Murselit!

Picture of ina-online
ina-online

02/12/2023

Eksperti i sigurisë Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se vrasjen e Liridona Ademaj mund të ketë edhe persona të tjerë familjarë të përfshirë.

Ai tha se hetimet do të zgjerohen lidhur me këtë ngjarje ku deri më tani janë arrestuar tre persona, Naim Murseli si porositës i krimit, Granit Plava, në rolin e ekzekutorit, dhe nipi i organizatorit Kushtrim Kokalla.

“Kosova nuk ka marrëveshje të ekstradimit me shtetin e Suedisë. Kjo mund të jetë edhe arsyeja pse familjarët e organizatorit të kësaj vrasje kanë ikur në Suedi, ndoshta edhe për t’i ikur ndoshta ndjekjes panale nga organet e drejtësisë së republikës së Kosovës, pasi sipas të gjitha ngjarjeve ajo që është diskutuar dhe është marrë vesh nga burime zyrtare, pista e hetimeve do të zgjerohet më tutje, sepse elementet janë të tillësaqë mund të ketë edhe persona të tjerë të përfshirë.

Pra mund të jenë përfshirë edhe familjarë të tjerë të organizatorit të vrasjes. Por kjo do shikohet nga ekipi hetimor që po mbledh të gjitha provat dhe faktet. Ndërsa pritet të shikohet se si do shkojë seanca gjyqësore pasi jo rrallë në krime të tilla, organizatori nuk e ka marrë dënimin”, tha Drizan Shala.

TË FUNDIT
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
2 ditë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

ME TE LEXUARA

8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

Kurti Shaip Kamberi

Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

KFOR KS

Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Masakra-e-Mejes-1999_785686-650x358

Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

INFO

NA NDIQ