Vrasja e një shqiptari 4 vjet më parë, policia gjermane arreston dy të dyshuar

Më shumë se katër vjet pas vrasjes së një 46-vjeçari shqiptar në qytetin e vogël Visselhövede në Saksoninë e Poshtme (rrethi Rotenburg), hetuesit për krime të rënda “Motorrad”, së bashku me kolegët holandezë, arrestuan dy persona në Amsterdam dhe Rotterdam.

Një 34-vjeçar shqiptar u akuzua për të shtënat fatale në drejtim të viktimës më 9 janar 2017, thanë të mërkurën nga policia në Rotenburg dhe zyra e prokurorit publik Verden. Një bashkatdhetar 30-vjeçar thuhet se ishte përfshirë në planifikimin, përgatitjen dhe ekzekutimin e krimit, transmeton Shtegu.com. Të dy u arrestuan me urdhërarreste nga njësitë speciale të policisë holandeze në Amsterdam dhe Roterdam. Për momentin nuk mund të jepen detaje të mëtejshme.

Arrestimet u zhvilluan vetëm dy ditë pasi policia befasisht zbuloi armën e mundshme të vrasjes të hënën gjatë një kërkimi të ri në vendin në A7 pranë Bad Fallingbostel.
Atëbotë, vrasja kishte shkaktuar jehonë të madhe në Gjermani. 46-vjeçari u qëllua nga autorët nga një motor përpara një shkolle fillore në Visselhövede në 2017.