Vritet kandidati për president në Ekuador (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

10/08/2023

Kandidati për president të Ekuadorit, Fernando Villavicencio, është qëlluar për vdekje përgjatë fushatës zgjedhore.

Villavicencio, pjesëtar i Asamblesë Kombëtare të shtetit, është sulmuar të enjten pasi është larguar nga një takim me mbështetës në qytetin verior Kuito.

Një pjesëtar i ekipit të fushatës së tij, u ka thënë mediave lokale se Villavicencio ka qenë duke hyrë në makinë kur një burrë i ka dalë përpara dhe e ka qëlluar në kokë.

Presidenti aktual Guillermo Lasso, është zotuar se ky “krim nuk do të mbetet pa ndëshkim”.

Dëshmitarët kanë thënë se Villavicencio, 59-vjeçar, është qëlluar tri herë me armë.

I dyshuari është plagosur, po ashtu, gjatë shkëmbimit të plumbave me pjesëtarë të sigurisë, dhe më vonë ka vdekur nga plagët, kanë thënë autoritetet.

Në total, nëntë persona është thënë të jenë plagosur në këtë incident.

Rundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në këtë shtet do të mbahet më 20 gusht.

Lasso, i cili nuk ka garuar për një mandat të ri, ka thënë se është “i shokuar” nga vrasjet, dhe ka shtuar se “krimi i organizuar ka jetuar gjatë, mirëpo pesha e rëndë e ligjit do t’iu bjerë mbi kokë të gjithëve”.

Rritja e shkallës së krimit, e nxitur nga prezenca më e madhe e karteleve të drogës në Ekuador, është çështja kyçe e diskutimit përgjatë fushatës presidenciale.

TË FUNDIT
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
2 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
2 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ