Vritet shkenctari që krijoi vaksinën ruse të koronavirusit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Virologu rus, Andrei Botykov i cili kishte kontribuar në shpikjen e vaksinës Sputnik-V kundër koronavirusit u gjet i vdekur me shenja mbytjeje nga një rrip.

Trupi u gjet të enjten brenda banesës së shkencëtarit në veriperëndim të Moskës, raporton Daily Mail.

Botikoff ishte një studiues i lartë në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve për Epidemiologjinë dhe Mikrobiologjinë dhe kishte punuar gjithashtu në Institutin Shtetëror të Virologjisë.

Ai ishte shpërblyer me një medalje për kontributin e tij në krijimin e vaksinës Sputnik V. Një 29-vjeçar, Alexei Zmanovsky tashmë është arrestuar, i cili dyshohet se vrau virologun kur hyri në shtëpinë e tij dhe ata filloi të zihej për para.

Sipas Daily Mail, i riu ka pranuar krimin gjatë marrjes në pyetje. Mediat ruse raportojnë se ai ishte dënuar më parë me 10 vjet burg me akuzën e ofrimit të shërbimeve seksuale.

Sputnik-V ishte vaksina ruse për COVID-19, e cila u përdor gjerësisht, përtej Rusisë në vendet mike dhe aleate, përfshirë Turqinë.

TË FUNDIT
47 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

ME TE LEXUARA

7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
2 ditë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
21 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
21 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
47 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
2 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ