Vritet shkrimtarja ukrainase, Victoria Amelina

Picture of INA
INA

03/07/2023

Shkrimtarja ukrainase, Victoria Amelina, ka vdekur pas sulmit rus që goditi një restorant picash në qytetin e Kramatorskit të martën.

Studiuesja e krimeve të luftës, është bërë personi i 13-ë që ka vdekur në sulm.

Shoqata e shkrimtarëve PEN Ukraine tha se mjekët “bënë gjithçka që mundën për të shpëtuar jetën e saj, por fatkeqësisht plagët ishin fatale”, shkruan BBC.

Aktivistët e të drejtave të njeriut e kanë quajtur sulmin një krim lufte.

Kramatorsk është nën kontrollin e Ukrainës, por është afër pjesëve të pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

Amelina, 37 vjeçe, po darkonte me një delegacion gazetarësh dhe shkrimtarësh kolumbianë në sallën e njohur Ria Lounge kur raketa goditi. Rreth 60 të tjerë u plagosën në sulm.

Ajo u dërgua me urgjencë në spitalin në Dnipro, por nuk u mbijetoi plagëve.

“Me dhimbje të madhe ju informojmë se zemra e shkrimtares Victoria Amelina pushoi së rrahuri më 1 korrik”, thuhet në një deklaratë të grupit.

“Në ditët e fundit të jetës së Viktorias, familja dhe miqtë e saj ishin pranë saj”.

Amelina ishte një nga shkrimtaret e reja më të famshme të Ukrainës, e cila filloi të dokumentonte krimet e luftës pas pushtimit të plotë të Rusisë vitin e kaluar. Ajo gjithashtu filloi të punojë me fëmijët pranë vijës së frontit.

Vitin e kaluar ajo zbuloi ditarin e shkrimtarit për fëmijë Volodymyr Vakulenko, i cili u rrëmbye dhe u vra nga trupat ruse në qytetin e Izyumit menjëherë pas pushtimit.

Libri i saj i parë jo-fiction në anglisht, War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War, pritet të botohet.

TË FUNDIT
5 ditë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
1 javë
Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!
1 javë
Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim
1 javë
Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca
2 javë
Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

cerdhe

Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!

vesna-janevska-780x439

Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim

nuhi vinca

Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

librat-780x439

Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

Inteligjenca Artificiale IA

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë të 49-tët në botë sipas koeficientit mesatar të intelegjencës

100-denar

MASH: Edhe këtë javë do të vazhdojë pagesa e mbështetjes financiare për nxënësit

vesna-janevska-780x439

Janevska: Do t’i mbyllim universitetet që kanë punuar kundër ligjit

diploma student bursa

Regjistrimet në universitetet në Maqedoninë e Veriut, ja kush prinë me studentë

INFO

NA NDIQ