Vuçiç fton shqiptarët në qeverinë e re, cila ishte përgjigja ndaj tij?

INA
INA

27/02/2024

Shaip Kamberi, njeriun që përfaqëson shqiptarët në parlamentin serb, tha nuk është opsion që lista “Vazhdon lufta politike e shqiptarëve”, të cilën ai e kryesonte në zgjedhjet e dhjetorit, të jetë pjesë e Qeverisë së re të Serbisë.

Ai tha se duhet fillimisht të zbatohet një plan politik shtatëpikësh dhjetëvjeçar për integrimin e shqiptarëve në organet shtetërore.

Kamberi u tha gazetarëve para ndërtesës së Presidencës në Beograd se ka marrë një premtim nga presidenti serb Aleksandar Vuçiç se plani do të zbatohet, por mbetet të shihet se çfarë hapash do të ndërmarrë qeveria e re e Serbisë.

“Nuk është normale që shqiptarët janë të nënpërfaqësuar në të gjitha institucionet shtetërore, në nivel lokal dhe rajonal dhe të na kërkohet të përfshihemi në qeveri”, tha Kamberi pas konsultimit me Vuçiçin për mandatin për përbërjen e qeverisë së re. .

Të hënën, presidenti serb Aleksandar Vuçiç filloi konsultimet për një kandidat për kryeministër të ardhshëm, pas zgjedhjeve të dhjetorit në të cilat Partia e tij Progresive Serbe (SNS) fitoi shumicën në parlament.

Vuçiç, duke njoftuar fillimin e konsultimeve javën e kaluar, tha se do të bisedonte “me këdo që e dëshiron”, pasi koalicioni kryesor opozitar i qendrës së majtë të Serbisë (SPN) njoftoi se nuk do t’i përgjigjet thirrjes, duke kundërshtuar rezultatet e zgjedhjeve të cilat i pretendon të vjedhura. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ