Vuçiç: Ja çka e pret Serbinë javën e ardhshme…

Picture of INA
INA

18/08/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se pret presionin më të madh nga një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare ndaj Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë nga java e ardhshme.

Ai tha për Radio Televizionin e Serbisë (RTS) se kohët e fundit janë publikuar artikuj kundër tij dhe Serbisë në CNN, Rheinische Post, Berliner Zeitung dhe FAZ dhe ka vlerësuar se ishte një fushatë e organizuar, transmeton Tanjug.

“Janë publikuar gjashtë shkrime me të njëjtën përmbajtje. E shihni se kjo është një fushatë e organizuar, një përgatitje për atë që do të vijojë nga java e ardhshme. Pres presionin më të madh deri tani për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë. E shihni se duan të më izolojnë në skenën politike, që të mbetem vetëm”, ka shtuar Vuçiç.

Ai tha se mund të shihet se si po mbyllet rrethi rreth tij në Serbi.

“Situata në Ukrainë është e tillë që tani është e qartë se nuk mund ta mposhtni lehtë Rusinë. Shumëkush prisnin pas ofensivës së Izyum që Ukraina do të fitonte lehtësisht, dhe nuk kishte asgjë të tillë. Tani është mjaft e qartë. Prandaj është e rëndësishme të forcohet fronti kundër Rusisë dhe prandaj presionet do të rriten dhe nuk ka rëndësi që ata kanë ende një shkëmbim tregtar shumë më të madh me Rusinë sesa Serbinë”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë tha se Serbia do të përpiqet të ruajë pozicionin e saj.

“Në çdo rast, ne do të përpiqemi për të ruajtur politikën tonë, do të përpiqemi të mbrojmë drejtësinë dhe të vërtetën e politikës sonë… Nëse do t’ia dalim mbanë në këtë, mbetet për t’u parë”, tha Vuçiç.

TË FUNDIT
11 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
2 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
3 ditë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 ditë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
11 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

Borell

Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

INFO

NA NDIQ