Viktimizohet Vuçiq, sërish manipulon, ja çka thotë për sulmin terrorist në veriun e Kosovës

ina-online
ina-online

24/09/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i është drejtuar publikut lidhur me ngjarjet e fundit në veri të Kosovës.

Vuçiq në fillim të fjalës së tij tha se kjo është një nga ditët më të vështira për popullin dhe vendin serb që nga viti 2004.

“I kërkoj falje qytetarëve të Serbisë që nuk kam mundur t’u drejtohem më herët. Që nga viti 1999, ne nuk kemi pasur kontroll mbi Kosovë dhe na u desh shumë kohë për të hetuar vetë se çfarë ndodhi në Kosovë. Çfarë ndodhi sot në mëngjes gjatë gjithë mëngjesit dhe pasdites. Le t’i tregojmë njerëzve se çfarë ka ndodhur – tha Vuçiq dhe shtoi:

“Ne do të flasim vetëm për atë që ka ndodhur, pastaj do të japim një vlerësim për të gjitha. Në emër të Republikës së Serbisë, por edhe të flas për të gjitha çështjet tjera. Rreth orës 02:56 të natës së sotme, një grup serbësh nga Kosova kanë vendosur dy kamionë si barrikada në Banjskë, në veri të Kosovës.

Vuçiq tha se edhe pse është folur shumë herë, edhe pse çdo ditë ka paralajmëruar si në Bruksel ashtu edhe në Nju Jork se kjo mund të ndodhë, pak njerëz kanë dashur të dëgjojnë dhe dëgjojnë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq po bën adresimin e tij, të parë sot, që nga akti terrorist i ndodhur nga sulmues serbë në Banskë të Zveçanit në veri.

”Nuk dua ta arsyetoj në asnjë mënyrë vrasjen e policit shqiptar. Kjo është dicka që nuk iu desh askujt”./Bota Sot

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6974

Pse e vrau Liridonën? Babai i Naim Murselit: Pyetje 1 milion dollarëshe! Ndoshta është kërcënuar nga politika ose…

tome-gashi

Sa vite burg mund të dënohet Naim Murseli? Avokati zbulon 2 skenaret që do të përdorë 33-vjeçari për t’u mbrojtur

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

‘Liridonën dhe Naimin i njohu Pacolli’, ish-presidenti i Kosovës tregon pse mungoi në varrimin e 30-vjeçares

Naim Murseli

Avokatja: Suedia mund të kërkojë ekstradimin e Naim Murselit

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

matura-shteterore-provimi

Kosova dështon keq në PISA, reagon OCRA: Katastrofë arsimore në Kosovë – Analfabetizmi në rritje

ivan videnoviq

Profesori nga Serbia e pranon gjenocidin në Srebrenicë: NATO-ja e ka penguar një të tillë në Kosovë

zgjedhjet-kosove-1-640x358

Listat zgjedhore nga Serbia në luftë për të mbledhur vota në Kosovë

Albin Kurti

Kurti flet për rastin e Liridona Ademajt dhe 14 vjeçares në Shkup

INFO

NA NDIQ