Vuçiq: Arritëm marrëveshje për disa pika, por asgjë nuk u nënshkrua

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2023

Përfundoi në Ohër pas gati 12 orësh takimi i përbashkët i presidentit serb Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Kosovës Aljbin Kurti dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian (BE) Josep Borej dhe Miroslav Lajçak, si pjesë e raundit të ri të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Pas përfundimit të takimit, presidenti serb Vuçiq iu drejtua fillimisht gazetarëve, duke deklaruar se asgjë nuk është nënshkruar, se të dyja palët e kanë bërë të qartë se cilat janë vijat e kuqe, por se “përparojnë mirë në një atmosferë konstruktive”.

“Kemi arritur një lloj marrëveshjeje, jam i kënaqur me këtë”, tha Vuçiq, duke thënë se këto janë disa pika që do të bëhen pjesë e kornizës së negociatave për të dyja palët në të ardhmen dhe se të dielën do t’u shpjegojë qytetarëve të Serbisë detaje konkrete.

Vuçiq tha se ndër të tjera është biseduar për personat e pagjetur dhe konferencën e donatorëve si gjëra që do të ndodhin në të ardhmen, por obligim prioritar ka qenë formimi i asociacionit serb, siç tha ai, në përputhje me marrëveshjet e arritura më parë.

“Këshilli Evropian, BE-ja do të vlerësojë se sa është bërë nga plani i zbatimit, i cili sigurisht do të duhet të zgjerohet, edhe pse unë do të preferoja që të mbetet ashtu siç është”, tha Vuçiq.

Në agjendën e takimit trepalësh janë diskutimet për zbatimin e propozimeve të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. në fokus të takimit është finalizimi i Aneksit Zbatues të Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit të Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

INFO

NA NDIQ