Vuçiq: Do të ketë lëshime ndaj Kosovës por do ta ruajmë atë si pjesë të Serbisë

ina-online
ina-online

18/12/2023

“Na pret një periudhë e vështirë, do të duhet të flasim, të vazhdojmë rrugëtimin tonë evropian. Do të ketë negociata të vështira dhe lëshime jo të lehta edhe ndaj Prishtinës, por ne gjithmonë do ta mbrojmë Kosovën dhe Metohinë si pjesë e territorit të Serbisë”, është një nga mesazhet e para të presidentit serb pas shpalljes së rezultateve preliminare të zgjedhjeve dhe deklarimit të fitores së listës së tij.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur mbrëmë para mediave, gati dy orë e gjysmë pas mbylljes së vendvotimeve në zgjedhjet parlamentare dhe lokale që u mbajtën sot.

Para anëtarëve të partisë së tij dhe kryetarit të enklavës serbe në Bosnje dhe Hercegovinë të vetëquajtur Republikë Serbe, Millorad Dodik, ai tha se në Beograd “pa dyshim, lista “Serbia nuk duhet të ndalet” fitoi më shumë vota edhe pse ata thanë se nuk do të ndodhë diçka e tillë”.

Lista “Serbia nuk duhet të ndalet” është lista e parë fituese në Beograd me 38.5 për qind, në vendin e dytë me 35 për qind është “Serbia kundër dhunës”, tha Vuçiq.

Vuçiq është i sigurt se kryetar i Beogradit do të jetë sërish Aleksandar Shapiqi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

termet

Regjistrohen disa tërmete në Kroaci

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Raporti britanik: Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, përmendet edhe Kosova

INFO

NA NDIQ