Vuçiq: Do të vazhdojë të insistojë në formimin e Asociacionit

INA
INA

18/10/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandra Vuçiq, tha sot në Pekin se do të vazhdojë të insistojë në formimin e Asociacioniti të komunave me shumicë serbe sepse është obligim juridik, të cilin siç tha ai “kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk dëshiron të përmbushë”.

“Ai thotë qartë dhe publikisht se nuk dëshiron dhe nuk do të formojë diçka që është obligim juridik ndërkombëtar i Prishtinës”, tha Vuçiq.

Duke komentuar deklaratën e Kurtit se ai është fajtor për nxitjen e Asociacionit, Vuçiq thotë se është mësuar të jetë gjithmonë fajtor për gjithçka, por këtë e pranon, raporton Kosovo Online.

“Ai ka të drejtë, unë jam fajtor që kam këmbëngulur në këtë, se kam këmbëngulur në zbatimin e detyrimeve të marra nga e drejta ndërkombëtare. Unë jam fajtor për këtë, e pranoj”, tha presidenti i Serbisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

leonardi naimi

“Ti rri këtu”, vëllai i Liridonës tregon si ua fshehu Naimi skenarin e vërtetë të vrasjes

Naim Murseli

Naim Murseli hyn në gjykatë fshehurazi nga mediat, çka e pret porositësin e vrasjes së gruas

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli dhe dy të dyshuarit e tjerë për vrasjen e Liridona Ademajt, dalin sot para gjykatës

Naim Murseli

Vëllau i Liridon rrëfen momentet pas vrasjes: “Naimi s’e hapte telefonin, ish shku në Swiss Diamond kish porosit me hangër”

kerry vjosa liburn

Aliu publikon fotografi me ish-sekretarin Kerry dhe presidenten Osmani: Dëgjuam fjalimin inspirues për veprimet ndaj ndryshimeve klimatike

pacolli naimi

Pacolli flet për burrin që porosi vrasjen e gruas: Si e njoha dhe për çfarë ishte angazhuar

babai i liridones

“Naimi na ka prerë në besë”, flet babai i Liridonës

Naim Murseli Liridon

Shala tregon se si u kapën vrasësit e Liridonës

INFO

NA NDIQ