Vuçiq: Është puna jonë se ku e vendosim ushtrinë

INA
INA

21/11/2023

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i vetëdijshëm se Perëndimi është i interesuar vetëm për Banjskën.

Ai në konferencën e përbashkët me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi se është punë e Serbisë se ku do të vendosë forcat e saj ushtarake.

“Ku do ta vendosim ushtrinë është punë e jona, në përputhje me Kushtetutën e Serbisë dhe pa rrezikuar askënd”, tha Vuçiq në përgjigje të deklaratës së Stoltenbergut se trupat shtesë të ushtrisë serbe në kufi me Kosovën nuk do të kontribuojnë në de-përshkallëzim.

Nga Beogradi, shefi i NATO-s deklaroi se themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është çelësi për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip shqiprim

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

INFO

NA NDIQ