Vuçiq i përgjigjet Kurtit: Nuk ka bisedime për shqiptarët në Serbinë qendrore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e quajti pafytyrësi dhe marrëzi kërkesën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që Serbia të lejojë të gjitha pakicat që jetojnë në territorin e saj të bashkohen sipas parimit të Bashkimit të Komunave Serbe në Kosovë.

“Ai do të donte të identifikonte statusin juridik, politik, shtetëroro-juridik të Serbisë dhe atë që ai e quan Republika e Kosovës, por ne aktualisht jemi duke diskutuar sepse nuk janë të njëjta. Nuk keni çfarë të diskutoni për Serbinë qendrore. Ne kemi një temë dhe është e vetmja në tryezë. Çfarë duhet të bëni kur dikush mendon se ka të drejtë të jetë arrogant, sepse mendon se ka mbrojtës të mëdhenj – theksoi Vuçiq.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e quajti marrëzi dhe pafytyrësi deklaratën e Kurtit se janë 11 kryetarë komunash në Serbi që nuk janë të kombësisë serbe dhe nuk kanë komunitete të veçanta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

memli

Pasuria e Memli Krasniqit, ai posedon numër të madh të kriptovalutave

rron gjinovci

Rron Gjinovci: Tash “gazetarët” i nxjerrin flokët e veta me këtë deklaratë të Albinit!

James O’Brien Xhejms O Brajan

O’Brien: Kam punuar si i ri në hetimin e krimeve të luftës në Srebrenicë, duhet të përballemi me të vërtetën

Albin Kurti

Cila është pasuria e kryeministrit Kurti, publikohen të dhënat

Drashkoviq-696x383

Drashkoviq: Me gënjeshtra, shteti serb nxiti urrejtje dhe histeri anti-shqiptare

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

republika serpska

Republika Sërpska miraton raport që e mohon genocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ