Vuçiq konfirmon se marrëdhëniet serbo-ruse po intensifikohen me sukses (FOTO)

INA
INA

02/11/2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në bisedën e tij me ambasadorin rus, Aleksandar Bocan-Harchenko, theksoi se kur është fjala për Kosovën, Serbia mbetet e përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit”, thuhet në deklaratën e kabinetit të Vuçiqit.

Vuçiq ka ripërsëritur se çdo njohje e pavarësisë së shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës nuk është e pranueshme për Serbinë, sepse ajo është e vendosur fort në respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe ruajtjen e interesave kombëtare dhe shtetërore.

“Bashkëbiseduesit u pajtuan se është e një rëndësie thelbësore që të formohet Asociacioni i Komunave Serbe, të cilin Prishtina me këmbëngulje i shmanget. Presidenti Vuçiq falënderoi Federatën Ruse për mbështetjen e vazhdueshme që i jep integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Serbisë, si në Kombet e Bashkuara ashtu edhe në forumet e tjera ndërkombëtare”, thuhet në deklaratë.

Presidenti Vuçiq dhe ambasadorja Bocan-Harchenko theksuan se marrëdhëniet serbo-ruse po rriten e zhvillohen me sukses, me shpresën se bashkëpunimi gjithëpërfshirës do të vazhdojë edhe në të ardhmen, thuhet në deklaratë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

VUCIC kine

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

Flamuri-Kosove-Serbi-768x432

Në samiti BE – Ballkani Perëndimor, Kosovës e Serbisë do t’i bëhet thirrje për normalizim

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip kamberi  shqiprim arifi

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

INFO

NA NDIQ