Vuçiq për takimin në Ohër: Përse më ftojnë në dasmë kur nusja e dhëndëri nuk duken askund

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka komentuar takimin e radhës në mes tij dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti të paraparë të mbahet më 18 mars, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, duke thënë se për të vazhduar tutje parakusht i panegocjushëm është themelimi i Asociacionit të komunave serbe.

Ai këto komente i bëri gjatë takimit me qytetarë në jug të Serbisë, ku shtoi se do të shkojë në takimin e Ohrit, megjithatë theksoi se është i shqetësuar sepse këto takime.

“Do të shkoj në Ohër dhe do t’u them të njëjtën gjë që ju them juve, sepse ju mendoni se ata nuk dëgjojnë ose nuk e dinë se çfarë po them, njerëz këtë atë shpejt e kanë në tryezë brenda tre minutave, po aq shpejt sa më dëgjoni këtu, kështu që nuk ka problem, do t’u them të njëjtën gjë, vetëm se dikush duhet të ma shpjegojë kuptimin e gjithçka, përse më ftuat në dasmë ku nusja dhe dhëndër nuk duken askund, nuk po e kuptoj kuptimin, pra është diçka që me duket se nuk ka kuptim, por mua po më pengon dhe nga pak shqetëson që shoh që të gjithë heshtin dhe askush nuk do të reagojë, por do ta shohim ne serbët ndoshta do të jemi sërish fajtor për diçka. Pra, më lejoni t’iu them se në të gjitha bisedat që kam pasur dhe në të gjitha ato, nuk është vetëm çështje e insistimit tonë, është çështje e bisedimeve që kemi pasur për asociacionin e komunave serbe, është parakusht për çdo bisedim për çdo gjë, domethënë një kusht pa të cilin nuk mundmi, ta përkthej për njerëzit që nuk janë jurist, kështu që doni, doni, nëse nuk doni, nuk doni, thjesht mos na merrni më kohë dhe kaq”, tha ai.

Ai shtoi se të hënën dhe të martën do ta pret të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në Beograd./RTV21

TË FUNDIT
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

ME TE LEXUARA

22 orë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
22 orë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
22 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
22 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

DASH Uashington Departamenti

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

INFO

NA NDIQ