Vuçiq propagandon klimë anti-BE edhe për Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Janar, 2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi mbrëmë për RTS se entuziazmi për anëtarësim në Bashkimin Evropian është në rënie në rajon, veçanërisht në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi.

Arsyet për këtë, thotë ai, janë para së gjithash për shkak të kërkesave politike.

“Natyrisht, këtë e kanë thënë të gjithë përfaqësuesit e vendeve, plus përfaqësuesi i institucionit të përkohshëm në Prishtinë, dhe ajo që është më se e qartë është se ka një rënie të entuziazmit për anëtarësim në BE në vendet e rajonit, sidomos në Maqedoni dhe Serbi. Kjo është në radhë të parë për shkak të kërkesave politike që po vijnë, të cilat kanë të bëjnë me çështjet kombëtare dhe territoriale”, tha Vuçiq.

Nuk është hera e parë që presidentin serb implikon Maqedoninë e Veriut në tezat e tij për të krijuar një klimë antievropiane. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti

Kurti në NBC: Bandat në veri ose kthehen në Serbi ose arrestohen në Kosovë, pastaj zgjedhjet

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

permbarues

VIDEO/Përmbaruesi ia mori shqiptarit nga Shkupi parcelën 470.000 euro, për borxh 30 mijë euro

INFO

NA NDIQ