Vuçiq provokon një javë para takimit në Ohër, shfaqet para hartës me Kosovën brenda Serbisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

Ndërkombëtarët kanë bërë thirrje të vazhdueshme për ruajtje të atmosferës së mirë në prag të takimit të 18 marsit në Ohër ku edhe ka pritje për arritjen e një marrëveshje potenciale Kosovë-Serbi.

Megjithatë presidenti serb, Aleksander Vuçiq nuk i ndal provokimet. Pas deklarimeve se nuk e lejon Kosovën në OKB në kundërshtim me Nenin 4 të propozimit franko-gjerman, ai sot është shfaqur në një tubim me qytetarë serbë me një hartë prapa shpinës së tij ku Kosova është paraqitur si pjesë e Serbisë.

Në këtë tubim kreu i shtetit serb ka folur për atë se si nuk do të dorëzohet dhe se si s’do të nënshkruajë pavarësinë e Kosovës.

Këto deklarime dhe veprime të presidentit serb vijnë një javë para takimit të Ohrit ku edhe do të diskutohet për Aneksin e Implementimit të propozimit franko-gjerman.

TË FUNDIT
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
21 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”
2 ditë
“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

ME TE LEXUARA

15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
21 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

LEXO MË SHUMË

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

tv-media-radiodifuzion

Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”

Lajcak

“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

petkovic simic serbi kine

Ministrat e Vuçiqit në Kinë, heshtje në Bruksel?!

ministrat e mbrojtjes nato ballkan

Forcat e NATO-s do të mund të kalojnë shumë më shpejtë nëpër Korridorin 8!

srebrenica

Maqedonia bashkësponsorizoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë, por qeveria e re nuk do ta shënojë Ditën Ndërkombëtare

Samiti NATO

Samiti i NATO-s në Washington/ Rama pranë Biden dhe Stoltenberg

INFO

NA NDIQ