Vuçiq s’beson që do të ketë sanksione ndaj Serbisë, u bën thirrje serbëve në veri për zgjedhje

INA
INA

13/10/2023

Presidentit i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se nuk beson që do të ketë sanksione ndaj qytetarëve të shtetit të tij dhe se nëse do të aplikohen masa, ato do të jenë masa ndaj tij.

Vuçiq të enjten, në një intervistë në Tv Prva, kur është pyetur nëse qytetarët e Serbisë duhet të jenë të frikësuar nga lufta dhe sanksionet, ka thënë se ata mund të jenë të qetë.

“Mendoj që qytetarët në Serbi mund të jetën të qetë, unë besoj se ne jemi në gjendje të ruajmë paqen falë forcës së shtetit dhe ushtrisë sonë. Nëse ushtria do të ishte më e dobët, ne nuk do të kishim paqe shumë kohë më parë dhe shumë të tjerë do të kishin ndërmarr veprime kundër nesh”, është shprehur Vuçiq.

Ai u ka bërë thirrje “përfaqësuesve të serbëve në Kosovë që të organizojnë sa më parë zgjedhje për kryetarë të komunave në katër komuna në veri të Kosovës”.

“Do t’i kërkoja popullit tonë të dilte me nisma për organizimin sa më të shpejtë të mundshëm të zgjedhjeve në këto katër komuna. Sigurisht, kjo është kërkesa ime. Kështu i shikoj gjërat. Ndoshta ata shohin më mirë, më ndryshe, por kjo është kërkesa ime për ta”, është shprehur ai.

Sipas tij kjo do të mundësojë që pushteti të kthehet tak ata që jetojnë atje dhe nuk do të jetë më në dorë të atyre që “nuk do të jetojnë kurrë atje”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

zhvarrosje liridona

Zhvarroset trupi i Liridona Ademajt – Dalin detaje të reja nga krimi mizor

zhvarrosje liridona

Zhvarroset Liridona Ademaj

haga

Përpjekje për të ndërhyrë tek dëshmitarët – ZPS njofton se Thaçit, Veselit e Selimit u kufizohen kontaktet dhe komunikimet

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Fillimisht e pranoi më pas e mohoi, përfshirja e Murselit në vrasjen e Liridonës

varri liridona ademaj

Sot bëhet rivarrimi i Liridona Ademajt – familjarët kërkojnë privatësi

INFO

NA NDIQ