“Vuçiq, zjarrëvënës i Ballkanit”, media gjermane ngre alarmin: Zhvillimet po dalin jashtë kontrollit!

INA
INA

7 Gusht, 2023

Gazeta prestigjioze gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull tejet të gjatë e të detajuar Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilin e quan “zjarrëvënësin” e mundshëm të rajonit të Ballkanit Perëndimor, duke analizuar mënyrën se si ai e luan politikën në mes të Perëndimit dhe Lindjes, Brukselit e Uashingtonit në njërën anë, dhe Moskës dhe Pekinit në anën tjetër.

“Der Spiegel” i kushton rëndësi të veçantë edhe veprimeve që Beogradi zyrtar ndërmerrë në raport me Kosovën, teksa zgjerohet edhe në ngjarjen e rëndë të 29 majit ku protestues të dhunshëm “besnikë ndaj Vuçiqit” sulmojnë Misioni Paqeruajtës të NATO’s, ku mëse 90 prej tyre u lënduan. Më tej, vazhdon gazeta gjermane, Vuçiq e “përdor kartën e Kosovës”, për të qëndruar dhe rritur pushtetin e tij – si brenda vendit të vet, ashtu edhe jashtë.

“Kosova është nyja gordiane në pëlhurën evropiane dhe karta më e madhe e Aleksnadar Vuçiqit në lojën e pokerit për pushtet dhe pozitë në Ballkan. Legjione diplomatësh të lartë në emër të Brukselit dhe Uashingtonit kanë dështuar në zgjidhjen e problemit. Vuçiqit as që i shkon ndërmend të shes letrën e tij të pazarit nën vlerë”, shkruan gazeta gjermane.

“Në përgjithësi gjërat kanë dalur jashtë kontrollit në rajon. Në fund të majit ushtarë të forcës mbrojtëse të KFOR’it u përshkuan nga minoretit serb i Kosovës që i qëndron besnik Vuçiqit”.

Për Presidentin e Serbisë, autori i gazetës gjermane tregon se si ai e “e advokon veten si mbrojtës të të gjithë serbëve, përfshirë ato në Bosnje-Hercegovinë, Mal të Zi dhe Kosovë”.

“Kisha e fuqishme Ortodokse Serbe ka rol qëndror në kalkulimet e tij. Ajo i mban të lidhur mes vete 15 milionë serbë ortodoksë anembanë botës me kthetër të hekurtë”, thuhet më tej.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

88F77E7E-BD4D-4755-8C1A-A70698D2E102

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e Llogës për vendosje të grafës etnike në certifikatat e lindjes/vdekjes dhe ato martesore

dimitar kovacevski

Lavdërohet kryeministri: Me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

vulin

Mediat serbe, Vulin shfaqet në Lindjen e Mesme tre ditë pas sulmit terrorist në Banjskë

vucic-1

Vuçiq mund të përballet me një seancë të jashtëzakonshme për ngjarjen terroriste në veri, opozita: Ai di diçka

besnik bislimi albin kurti

Kurti flet për skenarin serb në Veri të Kosovës

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ