Vuciqi e zbuloi skenarin per “mbrojtjen e Ali Ahmetit” para zgjedhjeve

INA
INA

11/02/2024

Fejzi Hajdari

Vuciqi e zbuloi skenarin per “mbrojtjen e Ali Ahmetit” para zgjedhjeve, të paraprirë nga vizita e gazetarëve “misionarë” Baton Haxhiu, Blendi Fevziu, Berat Buzhala…
Tashti mendoj se e kuptuat pse Batoni, Buzhala e Fevziu, kishin ardhur ne Shkup dhe “me rekomandim te kujt”!
Sa here qe ne keto troje shqiptare te Maqedonise shperfaqet ne horizont nje ide, nismë ose aktivitet (aksion) konkret per ndryshim tek shqiptaret, ndryshe nga ai, i cili me vite (mbi 20 vite) kultivohet ne dëmë te shqiptareve, jane ne radhe te pare pikerisht “misionarët shqiptarë” te stimuluar dhe dirigjuar nga “butoni” pertej kufirit verior, qe perpiqen ta riafrmojné, mbeshtesin dhe shtyejnë perpara gjendjen e disfavorshme, te pashpresë dhe diskriminuese. Pra keta “tipa” orvaten ta mbajne ruajne “status quon” e pozites se shqiptareve, duke mbeshtetur shqiptaret e politikes te cilet na sollen ne kete gjendje te pashprese.
Ne kete kuader duhet shikuar edhe deklarata e Vuciqit per ta perkrahur Ali Ahmetin kunderjt Albin Kurtit, duke dashur ta paraqes Albini se “po perzihet ne pune te brendshme” te shqiptareve te Maqedonise, deklarate kjo qe kohe me pare doli edhe nga goja e Ali Ahmetit.
Me pak fjale, reagimi i Vuciqit PRO Ali Ahmetit, tani e zbulon edhe strategjinë per Open Ballkanin. Tani shihet qarte pse Vuciqi, Rama, opozita kosovare me mediat e tyre dhe Ali Ahmeti, e mbeshtesnin Open Ballkani, projekt ky shume i demshem per shqiptaret

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

putin-balkan

Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

Enver Bytyqi

A ja vlen që shqiptarët të paguajnë kaq shumë për prestigjin e liderit?

opinion

Të ruhemi nga pseudoshkenca e sharlatanëve

Makron Macron

Macroni gjuajti sërish me bazukën e tij – dhe Rusia nuk është objektivi i vetëm

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni-ridefinimi i Maqedonisë

femijet nerove krusheve

Fëmijët dhe prindërit shqiptarë e nisin vet ndërtimin e shkollës në Krushevë, dora e shtetit nuk duket askund

Bekim Qoku

30 për qind e shqiptarëve në Maqedoni konsiderohen pakicë

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

sadri-ramabaja1

Stadi i ri i përballjes me Serbinë – Gadishmëria për luftë

INFO

NA NDIQ