Vuçiqi i lutet Erdoganit që t’i ndihmojë rreth situatës në Kosovë

INA
INA

31 Maj, 2023

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka biseduar në telefon me presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, duke e uruar atë për fitoren e tij në zgjedhje dhe ka kërkuar nga ai që të shfrytëzojë reputacionin dhe ndikimin e vendit të tij pas ngjarjeve të fundit në Kosovë, në mënyrë që paqja dhe stabiliteti mbizotërojnë në rajon.

Vuçiq theksoi se Turqia është një partner jashtëzakonisht i rëndësishëm për Serbinë, jo vetëm në baza bilaterale, por edhe në skenën politike ndërkombëtare, njoftoi zyra e presidentit serb, transmeton Demokracia.com.

“Erdogan u interesua për situatën aktuale në Kosovë dhe Vuçiq e informoi për kronologjinë e ngjarjeve që çuan në përshkallëzimin e dhunës kundër komunitetit serb atje”, thuhet në njoftim.“Shpresoj se, përveç projekteve ekzistuese, do të punojmë së bashku në sipërmarrje të reja që do të përshpejtojnë zhvillimin e fuqishëm të të gjithë rajonit, do të bashkojnë njerëzit dhe do të lidhin ekonomitë”, tha Vuçiq, i cili e ftoi Erdoganin të vizitojë Serbinë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

jarinje kufi kosove serbi merdar

Një javë nga sulmi terrorist në veri – pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak ende të mbyllura

Wiliam-walker

Walker: Pse u lejua të largohej grupi i armatosur i Banjskës?

ritchie-torres

Kongresisti Torres: Serbia t’i tërheqë menjëherë forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

INFO

NA NDIQ