Vullnet Ameti me dedikim prekës për të vëllanë: Do të takohemi në ëndrra Luan

Picture of INA
INA

24/05/2023

Ish rektori i UT-së Vullbet Ameti ka shkruar ne fb një dedikim prekës për të vëllanë e tij të ndjerë:

Vullnet Ameti shkruan:

“Do të takohemi në ëndrra, Luan. Ad perpetum!

Po zbrazet jeta ime. Po zbrazet me ikje. Me ikjen që krijon zbrazëtirë të pafundme dhe mungesë të përgjithmonshme…

Krahu im i djathtë, Fuqia ime e përhershme, qe e pafuqishme këtë herë për ta mposhtur sëmundjen e rëndë. Luftove jo pak në betejën e rëndë, me aq shumë peripeci dramatike, por asaj nuk iu gjet dermani edhe pse shpresat ishin aty… Prisnim deri në frymën e mbramë që Zoti të ishte edhe këtë herë bujar, t’i dëgjonte lutjet tona dhe të bënte ndonjë mrekulli, siç di vetëm Ai t’i bëjë, por nuk qe ky rasti.

E kuptova se përpara kalkulimeve të Universit jemi të pafuqishëm dhe ne, si qenie në Tokë, na ngelet vetëm që ta bëjmë atë çfarë është njerëzore dhe humane, sepse JETËN s’ia jep dot sado që të duash!

Në rastet vendimtare, gjatë betejës, e dënoja veten pa mundur t’i zgjidhja kundërthëniet e brendshme që kisha: të të kisha sa më gjatë e sa më afër në agoni, derisa i dëgjoja intervalet shushatëse të aparateve mjekësore që të rrethonin dhe që më krijonin bindjen se po ta zgjatnin jetën apo të të lija qetësisht ta merrje rrugën Tënde?

Dhe, një natë si kjo e 22 majit, kjo ikje më erdhi si shkulm për ta shuar përgjithmonë dritën time. Njeriu nuk qenka asnjëherë gati për humbje edhe kur mendon se është! Do më mungojë humori Yt fin, sarkazma që nuk e kurseje, rrëfimet, besnikëria, sinqeriteti dhe shakatë e Tua, ndërsa portreti Yt autokritik, me duhan në dorë, do të më ndjekë kudo dhe përgjithmonë.

Kam dëgjuar diku se dhimbja është emocioni me kujtesën më të gjatë dhe unë uroj të kem sa më shumë dhimbje, të të kem sa më gjatë në kujtesë! Sot e tutje gjithnjë e më të shumta do të jenë çastet kur do ta ndjej mungesën Tënde.

Të qoftë e lehtë lëndina VËLLA i ditëve të mira dhe MIK i ditëve të vështira.

Unë, zemërthyeri deri në fund do të pres nëse do të më shfaqesh diku… si imazh, si kujtim, si hije apo si ËNDËRR.”

 

TË FUNDIT
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
7 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

20 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
19 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
12 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
17 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ